Strona domowa > > Kredyt hipoteczny – jak go szukać?

Kredyt hipoteczny – jak go szukać?

Marzenia o własnym kącie, czy to o domu, czy o mieszkaniu, zazwyczaj kończą się wizytą w banku. Mało kto może sobie pozwolić na kupno nieruchomości bez kredytu. Tak więc spełnianie marzeń rozpoczynamy od wyszukania najbardziej korzystnego kredytu hipotecznego. Kredyt ten wiąże nas z bankiem na wiele lat, dlatego decyzję trzeba podejmować świadomie i mądrze. Warto więc się zastanowić nad wieloma aspektami.

Co musi zwrócić naszą uwagę?

Oferta banków jest bardzo zróżnicowana. Powinna więc nas zachęcić do zagłębienia się w temat i poszukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na pewno wybór pierwszej lepszej oferty nie jest dobrym pomysłem. Trzeba przejrzeć oferty i regulaminy różnych banków, zapytać znajomych, poczytać w internecie, a może i skorzystać z pomocy fachowego doradcy. Warto też przeanalizować swoją sytuację finansową, pobrać raport na swój temat z Biura Informacji Kredytowej i sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająco dobra. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty ponoszone podczas okresu kredytowania. Najważniejszym wyznacznikiem powinna być dla nas rzeczywista roczna stopa oprocentowania czyli RRSO. Mówi ona o całkowitym koszcie kredytu. Poza tym szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość prowizji i marży, maksymalny okres kredytowania, a także dodatkowe warunki, produkty, promocje itp.

Od czego jest uwarunkowana wysokość kredytu?

Aby otrzymać kredyt w maksymalnej wysokości, pod uwagę musimy wziąć dwa czynniki. Pierwszy czynnik to wartość nieruchomości, a z nim wiąże się wysokość wkładu własnego. Obecnie wymagany wkład własny jest na poziomie 20% wartości nieruchomości. Oczywiście im większy wkład własny tym lepiej. Trzeba dążyć do tego, aby kwota kredytu była jak najniższa, gdyż da nam to niższą ratę i krótszy okres kredytowania. Niestety zdarzyć się może, że 20 procent wkładu własnego to dla nas zbyt duża kwot. Możemy ją jednak zmniejszyć pod warunkiem opłacenia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Koszt takiego ubezpieczenia doliczany jest do comiesięcznej raty kredytu. Drugi czynnik, który ma wpływ na wysokość kredytu to nasza zdolność kredytowa. Bank sprawdza ją na podstawie danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej, a także na podstawie danych przedstawionych przez kredytobiorcę. W dużej mierze od zdolności kredytowej zależą warunki kredytu i jego koszty. Poza wysokością dochodów na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak: historia kredytowa (zawarta w BIK), wysokość innych zobowiązań, wartość posiadanego majątku, a także sytuacja rodzinna, wiek, miejsce zamieszkania itp.

This entry was posted in:  , and tagged: . Please bookmark the .
:

Leave your comment below