Strona domowa > > Raty równe i malejące

Raty równe i malejące

Bardzo często zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego analizujemy tą decyzje pod wieloma różnymi względami. Bierzemy wówczas pod uwagę możliwe do wyboru raty kredytu. I tutaj banki stawiają przed nami raty malejące lub raty równe W zasadzie każde z tych rozwiązań będzie miało swoje wady i zalety jednak warto to dokładnie przeanalizować.

Bardzo często mówi się że wybierając raty malejące zamiast równych możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niestety to nie do końca prawda. To rozwiązanie tylko w teorii wygląda tak bardzo korzystnie, w praktyce może okazać się nieco inaczej. W przypadku kredytu hipotecznego, korzystniej jest wybrać ratę równą. Rata malejąca może być dobrym rozwiązaniem np. dla starszych kredytobiorców.

Jak się okazuje zdecydowana większość Polaków decydując się na kredyt hipoteczny wybiera raty malejące. Dzieje się tak z uwagi na to, że jest to po prostu racjonalna decyzja. Korzyści z tytułu wyboru rat malejących są bowiem tylko pozorne. W praktyce wygląda to tak, że faktycznie suma rat kredytu jest nieco niższa, jednak problem polega na tym, że jeśli wybierzemy ten rodzaj rat, to na początku będziemy płacić co miesiąc o ponad 400 zł więcej. Wysokość rat będzie się zmniejszać z roku na rok, jednak w rezultacie tuż po zakupie mieszkania będziemy mieli znacznie mniej pieniędzy na jego wykończanie, z uwagi na to, że rata naszego kredytu jest tak wysoka. Bardzo często skutkuje to zaciągnięciem kolejnego, kredytu, który przeznaczymy na wykończenie domu lub mieszkania. .

Rata malejąca nie dla młodych

Jak się okazuje dla ludzi młodych bądź w średnim wieku zdecydowanie lepiej jeśli rata będzie niższa na początku. Wynagrodzenie osób młodych które dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę z pewnością będzie rosło z roku na rok, a zatem coraz łatwiej będą radziły sobie ze spłatą raty równej. Osoby młode z reguły decydują się na taki krok na etapie zakładania rodziny. A zatem oznacza to dość duże wydatki, dlatego też lepiej początkowo nie obciążać aż tak bardzo swojego domowego budżetu gdyż na tym etapie życia pieniądze są bardzo potrzebne, a wysoka rat kredytu może nam znacznie utrudniać planowanie domowego budżetu.

Rata stała pozwala oszczędzać

Decydując się na ratę stałą nawet w przypadku osób jeszcze samotnych czyli tak zwanych singli, będzie to lepsze rozwiązanie. Po pierwsze w dalszym ciągu bierzemy pod uwagę możliwość wzrostu naszych dochodów z roku na rok. A zatem lepiej płacić mniejszą ratę kiedy nasze dochody nie są jeszcze tak duże. Po drugie płacąc mniejszą ratę możemy więcej zaoszczędzić. W przypadku kredytu na 300 tysięcy różnica w miesięcznej racie może wynosić nawet 400 zł, wówczas te pieniądze możemy zainwestować w coś innego. Zaoszczędzony pieniądze mogą posłużyć nam jako zabezpieczenie na wypadek utraty pracy bądź też na przedterminową ratę kredytu.

Raty malejące powinny rozważyć osoby starsze

W sytuacji kiedy kredytobiorca ma ponad 50 lat i panuje przejść na emeryturę, musi uwzględnić fakt, że świadczenie emerytalne będzie niższe niż miesięczne wynagrodzenie.. A zatem starszy kredytobiorca może zdecydować się na raty malejące gdyż na początku będzie go stać na to aby płacić wyższa ratę, po to aby była ona niższa za kilka lat gdy już będzie na emeryturze. Musimy również zauważyć to, że raty stałe mogą zapewnić niższe wydatki w przyszłości, pozwolą nam więcej zaoszczędzić. A po przejściu na emeryturę każda złotówka będzie cenna więc będziemy mogli skorzystać z tych oszczędności i np. nadpłacić kredyt.

This entry was posted in:  , and tagged: . Please bookmark the .
:

Leave your comment below