Strona domowa > > Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Z pewnością każdy z ans choć raz zastanawiał się nad zaciągnięciem kredytu na kupno mieszkania bądź budowę domu, wielu z nas taki kredyt zaciągnęło jednak niektórzy bali się ryzyka ponieważ jak każdy kredyt ten również wiąże się z wieloma wadami oraz ryzykiem. Pamiętajmy również o tym, że nie każdy otrzyma pozytywną decyzję banku gdyż zaciągnięcie kredytu wiąże się z wieloma warunkami które musimy spełnić.

Podstawowe warunki – wkład własny

Zgodnie z „rekomendacją S” Komisji Nadzoru Finansowego, kwota kredytu hipotecznego nie może być wyższa, niż 85 proc. wartości nieruchomości. Pozostała część musi zostać sfinansowana z pieniędzy kredytobiorcy, czyli tzw. wkładu własnego. Wkład własny to jak się okazuje podstawa. Otrzymanie kredytu bez wyłożenia prywatnych środków finansowych, jest możliwe tylko w sytuacji dokonania zabezpieczenia na innej nieruchomości którą posiadamy lub skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.

Drugim równie ważnym warunkiem, jest wysokość pobieranego wynagrodzenia. Bank będzie brał pod uwagę wszystkie, miesięczne wydatki kredytobiorcy. W tym przypadku bardzo ważna jest ilość domowników. Jak się okazuje w niektórych sytuacjach single, mają większą szansę na otrzymanie kredytu, niż małżeństwa z dziećmi. Istotne są również wszystkie inne zobowiązania finansowe. Podczas oceny naszej zdolności kredytowej bank zwróci uwagę nawet na karty kredytowe które posiadamy.

Profil idealnego kandydata do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, te osoby z pewnością nie będą miały problemu z zaciągnięciem kredytu i otrzymaniem pozytywnej opinii banku, do takich osób zaliczamy przede wszystkim :

  • osoby posiadające oszczędności czyli inaczej mówiąc potencjalny wkład własny;
  • osoby dobrze zarabiające. Najlepiej dla banku jeżeli osoba zatrudniona jest na mocy umowy o pracę, na czas nieokreślony;
  • kredytobiorca powinien być w stanie małżeńskim, najlepiej bez dzieci;
  • osoba nie spłacająca innych zobowiązań finansowych i nie posiadającą długów .

Plusy kredytu hipotecznego

Do plusów zaliczamy przede wszystkim wysoką kwotę kredytu, a także stosunkowo niską ratę i długi okres kredytowania.

Jednak mimo popularności produkt ten nie jest pozbawiony wad, a zatem do Minusów kredytu hipotecznego należą: skomplikowana i czasochłonna procedura wnioskowania o kredyt, a także ustanowienie hipoteki co jest zdecydowanie czasochłonne.

Czy kredyt gotówkowy może być alternatywą dla kredytu hipotecznego

Jak się okazuje alternatywą dla kredytu hipotecznego jest przede wszystkim kredyt gotówkowy. Jeżeli zdecydujemy się na jego zaciągnięcie nie musimy podawać celu na jaki zaciągamy zobowiązanie. W tym przypadku część środków finansowych możemy wykorzystać i przeznaczyć na inny cel np. na remont mieszkania czy spłatę innych zadłużeń. Również procedura wnioskowania jest znacznie łatwiejsza. Co więcej bank nie wymaga zabezpieczeń w postaci hipoteki. Rata kredytu gotówkowego jest znacznie wyższa, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Również okres kredytowania jest krótki.

This entry was posted in:  , and tagged: . Please bookmark the .
:

Leave your comment below