Strona domowa > > Rodzaje kredytów samochodowych

Rodzaje kredytów samochodowych

Jeżeli nasze stare auto nie bardzo nadaje się już do eksploatacji, doskonałym rozwiązaniem może okazać się podjęcie decyzji o zakupie nowego. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy nasze finanse nie pozwalają nam na zakup pojazdu za gotówkę? Kredyty samochodowe mogą okazać się tu jedyną opcją, dzięki której będziemy mogli pozbyć się wysłużonego golfa czy matiza. Powinniśmy zapoznać się z licznymi ofertami banków lub autobanków. Te z kolei wyróżniają się korzystniejszym oprocentowaniem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ofertę placówki bankowej, możemy trafić zarówno na tradycyjne kredyty, które oferują raty rosnące i malejące, a także całe mnóstwo innych produktów, takich jak chociażby kredyt 50/50 czy 4x25%. Obydwie propozycje kredytowania polegają przede wszystkim na rozłożeniu ceny auta na równe raty, które płacimy raz w roku. Nie należy ulegać złudnym nadziejom, że są to oferty nieoprocentowane, jak często przedstawiają je dilerzy. Faktem jest, że nominalna stopa procentowa w tym przypadku rzeczywiście wynosi zero, jednak klient nazywany również kredytobiorcą, musi bez wątpienia ponieść wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem. Takich pułapek może być znacznie więcej. Dlatego nie należy pochopnie decydować się na pierwszą z brzegu ofertę. Konsultacja telefoniczna z konsultantem bankowym korzystanie z dostępnych online kalkulatorów kredytowych czy bezpośrednia wizyta w banku, może okazać się dla nas zbawienna.

Która oferta będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Skupiając się chwilę na ofertach tzw. moto czy autobanków, warto wiedzieć, że poszczególne z nich są przypisane do konkretnej marki samochodu. Dość irytujące może być to, że niektórzy dilerzy decydują się na finansowanie tylko wybranych ze swojej oferty modeli. Może się bowiem okazać, że auto które zdecydujemy się kupić, nie uzyska takich przywilejów. Mimo wszystko nie ulega wątpliwości, że motobanki pomału przejmują klientów. Ta tendencja pojawiła się już na przełomie roku 2005/2006. Opierając się na liczbach, w PKO BP, największym polskim banku, „wartość kredytów udzielonych na kupno samochodów (tak nowych jak i używanych) spadła w 2004 r. do 358 mln zł z 481 mln zł w 2003 r. W Dominet Banku było odwrotnie: akcja kredytowa wzrosła w 2004 r. do 379 mln zł z 313 mln zł w 2003 r. Wzrostem akcji w 2004 r. do 692 mln zł (z 613 mln zł) może zaimponować Volkswagen Bank, czołowy dzisiaj w kraju bank samochodowy. O czym świadczą te wszystkie wielkości? – W coraz większym stopniu kredyty samochodowe przejmują banki samochodowe”. Tak pozytywnie wypowiadał się wówczas rzecznik PKO BP, Marek Kłuciński. W kolejnych latach ich popularność chwilowo zmalała, by po czasie znowu stanowić konkurencję dla tradycyjnych placówek bankowych i ich ofert. Dziś w skali roku udzielają milionowych kredytów i są doskonałą alternatywą dla potencjalnych kredytobiorców.

Oferty dla każdego

Bez względu na którą z dostępnych na rynku ofert się zdecydujemy, musimy pamiętać o regularnej spłacie zadłużenia z uwzględnieniem wszelkich naliczonych przez bank opłat. Kredyty samochodowe mają w swojej strukturze wiele ukrytych kosztów, o które należy zapytać konsultanta podczas wizyty celem ustalenia szczegółów pożyczki. Nie ulega natomiast wątpliwości, że mamy dziś dużo większe pole do popisu w kwestii doboru najlepszego dla siebie rozwiązania. Rynek kredytowy w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit i z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na którąś z możliwości kredytowania oferowaną przez banki.

This entry was posted in:  , and tagged: . Please bookmark the .
:

Leave your comment below