Strona domowa > > Charakterystyka lokat bankowych

Charakterystyka lokat bankowych

W bankowości zmierzamy się z pojęciem jakim jest lokata bankowa. Ciężko wypowiedzieć się na temat o którym może słyszeliśmy, ale nie posiadamy wiedzy odnośnie tego pojęcia. Czas się z nim zmierzyć.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest to pewna umowa zawierana między klientem a bankiem, która określa czas depozytu środków pieniężnych. Po skończeniu umowy pieniądze są zwracane wraz z odsetkami. Oczywiście po odliczeniu odpowiedniego podatku od tej kwoty. Wypłata pieniędzy wiąże się z utratą odsetek. Decydując się na lokatę trzeba przemyśleć jakie ma się potrzeby względem niej. Czy pozwolić sobie na wypłacanie małych sum czy też całkowicie ją zamrozić. Dobór odpowiedniej lokaty jest tutaj bardzo ważny, gdyż jak całkowicie zamrozimy gotówkę to potem już nie będziemy mieli do niej dostępu.

Co warto widzieć?

Przejdźmy do sedna – co warto wiedzieć na temat lokat bankowych? Najważniejszą rzeczą jest oprocentowanie. Może zajść sytuacja, że z czasem zaczną się one zmieniać. Oprocentowanie nie może być większe od kredytów gotówkowych. Te dwie rzeczy mają wiele wspólnego, gdyż oprocentowanie z kredytów gotówkowych często idzie na oprocentowanie z lokat bankowych. Teraz już wiemy dlaczego niektóre kredyty posiadają takie wielkie oprocentowanie. Bank by musiał dokładać do interesu a przecież nie o to w tym chodzi. Można je zasadniczo podzielić na dwie ważne grupy. Pierwszy to podział ze względu na czas trwania umowy. Drugi natomiast to charakter lokaty. Mamy także różne oprocentowania: stałe i zmienne. Wybór oprocentowania powinien być dostosowany do własnych potrzeb.

Lokata krótko i długoterminowa 

Jakie są różnice pomiędzy jedną i drugą? Ano właśnie takie, że w przypadku zerwania umowy przy lokacie długoterminowej tracimy więcej. Lokatę można wybrać przez różnego rodzaju porównywarki, które są dostępne w internecie. Tutaj trzeba myśleć bardziej strategicznie niż w przypadku kredytów gotówkowych. Świat się nie kończy na utraconych odsetkach, ale lepiej dmuchać na zimne. Lokata długoterminowa ma wyższy wskaźnik oprocentowania, dlatego lepiej wybrać taką właśnie ofertę. Dzieje się tak, ponieważ bank więcej zarabia na lokatach długoterminowych. Może dysponować naszymi środkami znacznie dłużej niż w przypadku lokat krótkoterminowych.

This entry was posted in:  , and tagged: ,,,. Please bookmark the .
:

Leave your comment below